У житті потрібно спробувати все. Ну або майже все. Тому ми постійно знаходимо локації, де пропонують унікальні страви та напої. Щоб відчути розмаїття смаків різних традицій в різних куточках України. Лише натуральні продукти та ексклюзивні рецепти – у дегустаціях, які можна відвідати на Закарпатті разом із нашою компанією.
12 найсмачніших дегустацій Закарпаття
Дегустація равликів Нижнє Селище
Дегустація сиру на буйволиній фермі Виноградів
Дегустація ковбасних виробів Нижнє Селище
Дегустація фруктових палинок в Перечині
Дегустація пива в Ципі в селі Кваси
Дегустація сиру Нижнє Селище
Село Нижнє Селище – яскравий приклад того, як громада може об’єднатися для спільної мети. Тут, у Хустському районі, мешканці села створили “Асоціацію місцевого розвитку” і відкрили сироварню.
Тепер запрошують усіх охочих скуштувати натуральні сири.
Їх тут варять трьох видів: напівтвердий “Нарцис Карпат” з гіркуватим пряним смаком, напівтвердий “Селиський” з виразним запахом, м’який солодко-пряний “Хуст”.
Основа всіх продуктів – молоко, яке постачають місцеві мешканці. Єдиний консервант – сіль.
Особливість дегустації в Нижньому селищі не тільки в екологічності всього процесу.
Під час смакування гостям також розповідають про особливості поєднання смаків та напоїв із сирами різних сортів.
Дегустація равликів Нижнє Селище
Нижнє Селище уже називають гастрономічним курортом України. Бо тут можна скуштувати смачні місцеві страви, вироблені із продукції мешканців села.
Так, добре відомі сири з Нижнього Селища. А ще тут працює справжня равликова ферма, що на рік вирощує близько 10 т равликів.
Сюди приїздять на екскурсію – поспостерігати за розведенням молюсків. Та на дегустацію. Бо тут їх готують за трьома рецептами: по-закарпатськи, по-бургундськи та «шафрано».
Коштує така дегустація зовсім недорого, а враження залишаються надовго. Бо равлики і смачні, і корисні.
Дегустація вина в Кідьоші
Дуже по-особливому смакує вино, зроблене виноробом Карлом Шошем у селі Кідьоші на Закарпатті.
У родини є 10 га виноградників, які й слугують основою для ароматного напою. Витримують вино в дубових бочках, як і належить за технологією.
А ще тут облаштований спеціальний дегустаційний зал, який може вмістити до півсотні гостей. Він розташований поряд із винним підвалом.
Для дегустації господарі пропонують 15 сортів закарпатських вин із різних сортів винограду та з різним терміном витримки. Тривалість дегустації – до 1,5 години.
Дегустація сиру на буйволиній фермі Виноградів
Колись на Закарпатті буйволів розводили ледь не в кожному господарстві. Тепер ці тварини на межі вимирання. Тому ферма у Виноградові – унікальне місце.
По-перше, тут дбають про тварин, популяцію яких потрібно рятувати. А по-друге, тут беруть максимум користі від продукції, яку дають буйволи.
Ви колись куштували буйволине молоко? А сир з цього молока? Чи знаєте, що такий продукт вважається надзвичайно корисним.
Тут міститься багато вітамінів та мікроелементів. А ще воно вважається дієтичним.
На фермі пропонують дегустацію, що складається із восьми продуктів. Тут ви зможете скуштувати згущене молоко буйволів, звичайне молоко та хліб із маслом.
Крім того, подають тарілку з вісьмома сортами сиру, серед яких будз, напівтвердий типу «качота», адигейський, моцарелла, рікота та ін.
ТУР В ЗАКАРПАТТЯ НА 2 ДНІ СИНЕВИР/ТЕРМАЛИ
Дегустація варення Ботар
У селі Ботар знають про закарпатське варення все. І навіть більше. Бо тут розташований єдиний в Україні музей леквару.
В експозиції, що розмістилася в історичній столітній будівлі, — варення з усього світу, навіть із Чилі.
Тут є пам’ятник варенню. А ще – дегустаційний зал для смакування соками, сиропами та лекваром зі сливи, полуниці, чорноплідної горобини, вишні, ожини, абрикосів, кизилу, малини та журавлини.
Що сподобається найбільше – можна придбати.
Цікаво також те, що уся продукція готується за новими технологіями, які дозволяють зберегти максимум корисних властивостей і не втратити нотки смаку кожного продукту, з якого варять варення.
Дегустація вина в Яноші
Дегустація закарпатських вин в селі Яноші в Домі вина – це можливість скуштувати натуральні сорти напою в особливій атмосфері.
Дегустація проходить в залі зі свічками. Напівморок та аромати виноградних вин – те, що в дуеті створює неповторний настрій.
Для дегустації господарі пропонують 5-7 сортів вина. Під час куштування гостям розповідають історію виноробства та розкривають секрет, як правильно куштувати вина та на що звертати увагу при виборі напою.
Також у Домі вина можна придбати напій, якій сподобався найбільше. Або на подарунок.
ТУР В КАРПАТИ НА 5 ДНІВ (ГОРИ, ЧАНИ, СИНЕВИР)
ТУР В ЗАКАРПАТТЯ НА ЦВІТІННЯ САКУРИ
ТУР В ЗАКАРПАТТІ В ДОЛИНУ НАРЦИСІВ
Дегустація ковбасних виробів Нижнє Селище
Якщо ви вважаєте себе поціновувачем ковбасних виробів, обов’язково варто побувати в Нижньому селищі в гостях у виробника «Зелений гай».
Під цією торговою маркою виробляють справжню українську ковбасу з натуральної екологічно-чистої сировини.
Ломбардия, селиське салямі, шинка в’ялена, ковбаса «Французька», бекон – тут можна скуштувати та купити різні види м’ясної продукції за особливими гуцульськими рецептами.
А ще на виробництві організовують дегустації, на яких можна оцінити смак продукту.
Дегустація наливок в Пилипці
Неподалік водоспаду Шипіт є сувенірний ринок. А там – п’янкі напої з ароматами та смаками справжніх ягід і фруктів.
Дегустація у Пилипці – одна із найцікавіших, бо тут можна почути чимало цікавих історій про виноробство та виготовлення наливок, скуштувати різні сорти місцевих натуральних напоїв з приголомшливими букетами.
І купити особливі сувеніри для близьких і друзів.
ТУР В КАРПАТИ НА 5 ДНІВ (ГОРИ, ЧАНИ, СИНЕВИР)
ТУР В КАРПАТИ НА ТИЖДЕНЬ (26 ЕКСКУРСІЙ В КАРПАТАХ)
Дегустація чаю біля Гимби
Чайовня Сурія – це колоритна колиба на верхній станції канатної дороги в Пилипці. З її вікон відкриваються неймовірні краєвиди на гори, а всередині – запаморочливо пахне чаєм.
У Сурії небанальне меню і велике розмаїття карпатських чаїв. Тут можна скуштувати стільки сортів, скільки не знайдете більше ніде.
А ще в чайовні роблять косметику та засоби для догляду за тілом на основі трав. Тут є мило та косметика з ароматами м’яти, ванілі, чайних рослин та квітів.
ЗИМОВИЙ ТУР В КАРПАТИ НА ТИЖДЕНЬ
Дегустація фруктових палинок в Перечині
"Перша Закарпатська палинчарня" – офіційний виробник смачнючих фруктових палинок. На Закарпатті це традиційні натуральні дистиляти.
І саме в Перечині їх можна не тільки продегустувати, а ще й дізнатися безліч цікавих фактів про запаморочливі напої.
Гостям розповідають про те, чим відрізняються різні види алкоголю. Вчать визначати якість дистиляту. Та відкривають таємниці правильного споживання.
Під час дегустації можна спробувати 5 різних палинок. А також зазирнути на виробництво, де буде цікавезна екскурсія.
Дегустація меду в Мукачево
“Медовий дім” в Мукачево – місце, де можна відчути справжній смак закарпатського меду.
Тут на дегустації пропонують скуштувати медові напої та різні сорти меду. А також розповідають про користь бджолопродуктів, про їх дивовижні властивості.
І звісно ж проводять надзвичайно цікаві лекції про життя та роботу бджіл.
В «Медовому домі» можна купити та почути про різні види бджолопродукції: від пилку та перги до маточного молока і трутневого гомогенату.
Також тут представлена колекція меду із понад 60 країну світу.
Дегустація пива в Ципі в селі Кваси
Фірмова броварня Ципа – відома на всю Україну. Бо тут варять крафтове пиво, а також частують сирами, ковбасами та ароматною кавою.
Так, у Ципі можна попробувати все, що можна подати як «смак Закарпаття». Пропонують різні види дегустацій, серед який найпопулярніші – пива.
Для неї гостям подають 5 сортів різного крафтового пива зі смаками, які не відчуєте більше ніде. Лише у квасах.
На інших дегустаціях є нагода також спробувати вино, морозиво, сири власного виробництва чи наливки.