Туреччина

Інформація про Туреччину

Де знаходиться Туреччина?

Офіційна назва Турецька Республіка — країна, розташована між Чорним і Середземним морями.

Столиця Туреччини

Столиця Туреччини: Анкара

Міста Туреччини: Белек, Мармарис, Анталія.

Площа Туреччина

Площа Туреччина: 783 562 км.

Населення Туреччини

Населення Туреччини: 72,5 мільйони осіб.

Мова: державною й офіційною мовою Туреччини є турецька мова або, ще як її називають, тюркська мова.

Релігія Туреччини: загалом переважна більшість населення країни мусульмани, переважно суніти (85-90%). Існує велика меншина Алеві (10-15%), в рамках шиїтської спільноти послідовників ісламу.

Аеропорти: Стамбул, Анталія, Ататюрк.

Рельєф Туреччини: Більша частина території Туреччини розташована в межах Анатолійського плоскогір'я (на заході) і Вірменського нагір'я (на сході). Переважають висоти від 800 м на заході до 2000 м на сході. На півночі розташовані Понтійські гори (до 3937 м), на півдні — хребти системи Тавра (до 3726 м). Найвища точка Туреччини — згаслий вулкан Великий Арарат (5165 м) на Вірменському нагір'ї.

Клімат Туреччини

Клімат Туреччини: надзвичайно різноманітний. Центральна Туреччина — це континентальний клімат з холодною сніжною зимою і спекою влітку. На західному і південному побережжі країни майже весь час тепло — субтропічний, середземноморський клімат. Купальний сезон на узбережжі Егейського і Середземного морів починається у квітні та закінчується в листопаді.

Віза Туреччини

Безвізовий режим до Туреччини з 01.08.2012 р. з терміном перебування до 30 днів з моменту в'їзду. Необхідно мати діючий закордонний паспорт

Діти старші 16 років повинні мати свій дитячий проїзний документ.

Дані дітей мають бути вписані в паспорт батьків. Фотографія дитини (починаючи з 5 років включно), обов'язково має бути вклеєна в паспорт батька. На дітей, що їдуть разом з батьками, віза отримується окремо, незалежно від віку дитини та від того, їде він по своєму паспорту або вписаний в паспорт батьків.

У разі порушення візового режиму (перебування в країні понад 30 днів, вказаних у візі) накладається штраф і обмеження на відвідини Туреччини.

Митниця Туреччини

Вільне ввезення будь-якої валюти до Туреччини. Вивіз лір з країни — не більше за еквівалент $100, ввезення — без обмежень. Дозволено безмитне ввезення сигарет — до 400 шт., або сигар — до 50 шт., або табаку — до 200 г, до 1 кг кави, 5 л міцних спиртних напоїв, подарунків — на суму не більше $200, косметики, парфумерії та харчові продукти — в межах особистих потреб. Предметів і речей домашнього вжитку — по одному предмету кожного найменування, із зобов'язанням їх вивозу з країни після закінчення терміну поїздки. Окрім предметів особистого користування, дозволяється ввозити два фотоапарати, портативний радіоприймач, кінокамеру і так далі. Відеомагнітофони, телевізори, ювелірні вироби та цінності необхідно декларувати.

Не можна ввозити наркотики, ліки, що містять наркотичні речовини, зброю. Заборонений вивіз зброї, боєприпасів, антикваріату і наркотиків.

Взяти до уваги

Килими можна вивозити тільки після пред'явлення товарного чека з вказівкою дати виготовлення, антикварні вироби (створені до 1945 р.) вивозити не дозволяється. Для провезення домашніх тварин потрібна офіційно завірена в турецькому консульстві ветеринарна довідка.

Важливі телефони Туреччини

Посольство України в Туреччині в Анкарі: 90 (312) 441-54-99, 440-52-89

Пожежна служба 110

Поліція 155

Швидка допомога 112

Довідкова 118

Гроші Туреччини

Банки відкриті з 8:30 до 17:30, перерва з 12:00 до 13:30. Вихідні дні — субота і неділя. На курортах банки працюють без вихідних, в суботу деякі обмінні пункти працюють до 12:00. Можна скористатися кредитними картами American Express, Eurocard, Diner's Club, VISA, Mastercard.

У Туреччині безліч пунктів обміну, які працюють до півночі. Курс долара, як правило, скрізь однаковий, але в деяких магазинах можна знайти вигідніші умови. Найкращий курс — на пошті (жовта вивіска «РТТ»).

У вихідні дні гроші краще не міняти. Найвигідніший курс у вівторок і середу. Приватні обмінні пункти нерідко пропонують привабливіший курс, ніж банки та готелі. Міняти гроші  на «чорному» ринку досить ризиковано. Дорожні чеки приймаються в Туреччині не скрізь, краще вибирати American Express або Thomas Cook.

Взяти до уваги

До Туреччини краще ввозити долари — вони приймаються майже скрізь, та й ціна в американській валюті може бути декілька нижче, ніж в турецьких лірах.

Транспорт Туреччини

Автобус — найпопулярніший засіб пересування в Туреччині. Середня вартість квитка в місті — $0,5. Маршрутні таксі працюють з 6:00 до 24:00 з фіксованою вартістю за проїзд. У невеликих містах  транспорт припиняє ходити приблизно о 20:00. Таксі — середня вартість за 1 км — $1,5-2 (оплата по таксометру). З 24:00 до 6:00 діє подвійний тариф.

До віддалених пунктів узбережжя Туреччини можна добратися на мікроавтобусі. Ціни на квитки невисокі та регулюються державою. Автобуси відправляються практично кожну годину.

Щоб взяти машину напрокат, досить пред'явити права і закордонний паспорт. Місцеві водії часто ігнорують правила, тому на дорозі потрібно дотримуватися обережності. Дорожні роботи також не завжди позначені.

Взяти до уваги

Для поїздок у таксі на дальні відстані встановлені фіксовані тарифи. Так, в Анталії, за кожен кілометр доведеться платити $1. Для виїзду на екскурсії можна найняти таксі на весь день. Це коштуватиме приблизно стільки ж, скільки та прокат автомобіля.

Готелі Туреччини

Вибір готелів украй широкий і різноманітний — від 5* до економних 2*. Буквально 99% з них працює по системі «все включено». Розрахункова година — 12:00. Форма оплати у всіх готелях різна. У одних туристові в день прибуття видають магнітну карту, якою можна розраховуватись при наданні платних послуг на території готелю, — спільний рахунок роздруковують напередодні від'їзду. У інших діє система чеків — після кожної наданої послуги турист підписує чек на певну суму. Щоб уникнути непорозумінь ці квитанції найкраще зберігати до кінця перебування в готелі.

На заході Туреччині та на південному узбережжі багато недорогих зручних готелів і готелів, на сході їх менше.

Мотелі знаходяться на багатьох автомагістралях, дешеві готелі є і в невеликих містах. Вартість проживання при однаковому класі різна залежно від місцевості. Найдешевші молодіжні турбази знаходяться в Стамбулі та на узбережжі Мармурового моря. Хороші кемпінги є в Адані, Анталії, Аланії, Бодрумі, Бурсі, Чанакаллі, Едірне, Фетхіе, Ізмірі, Кемері, Белеці та Мармарисі.

Взяти до уваги

Всі розваги знаходяться на території готелів, їх інфраструктура добре розвинена, багато послуг пропонуються безкоштовно.

Електропостачання Туреччини

Електрика майже скрізь складає 220 В, частота 50 Гц і лише у віддалених районах — 110 В, але напруга в мережі часто спадає.

Безпека в Туреччині

Крадіжки та пограбування в Туреччині, за винятком великих міст, дуже рідкісні. В той же присутні спроби обману туристів на ринку, при поїздках у таксі та тому подібне. До місць підвищеної небезпеки належать вокзали, автозаправні станції, ринки. Великі суми грошей, документи та коштовності краще залишати в сейфі готелю.

Взяти до уваги

Турецька поліція може зупинити туристів на вулиці та провести особистий огляд. Туристам завжди потрібно мати з собою туристичний ваучер готелю або його візитну картку.

Шопінг в Туреччині

Дешеві вироби зі шкіри, бавовни, прикраси із золота, вироби з онікса і міді зробили Туреччину однієї з найпривабливіших країн для покупок. Магазини, як правило працюють з 9:30 до 19:00. Перерва — з 13:00 до 14:00. Вихідний день — неділя. У Туреччині великий вибір електроніки, золота, одягу, товарів домашнього ужитку, парфумів і косметики. У Стамбулі знаходиться найбільший в країні «Капали Карою» (Великий базар) — на його території розташовано близько 4000 магазинів. Він відкритий з 8:00 до 19:00 щодня, окрім неділі.

Взяти до уваги

Нефіксовані ціни на товари дозволяють туристам торгуватися з продавцями. У новому порту Анталії розташована зона вільної торгівлі, де туристам надається можливість зробити покупки без мита і податків. Там приймаються всі грошові одиниці та чеки. Центр відкритий тільки для іноземців, тому потрібно не забувати свій паспорт в готелі.

Їжа в Туреччині

Сучасна турецька кухня поєднує в собі традиції тюркських кочових племен з черкеським, арабським і грецьким кулінарним мистецтвом. Величезна різноманітність овочевих страв. Пріоритет віддають стравам  з яловичини та баранини.

Типові турецькі страви — донер і кебаб, долма. Неможливо побувати в Туреччині та не спробувати берек, який готується з листкового тесту, і наповнюють сиром, травами, шпинатом, рибою або м'ясом.

Особливе місце займають солодощі. Найвідоміші — баклава, лукум, каштани в сиропі, ханим-гебєї. Національні турецькі напої — айран, чай, кава і ракія (виноградна горілка з анісом).

Ресторани в Туреччині

У ресторанах готелів рибні дні чергуються з м'ясними або комбінованими. Часто влаштовуються дні національних кухонь: китайською, японською, і, звичайно, турецькою. Ресторани для туристів спеціалізуються виключно на м'ясних стравах. Проте замовити можна тільки страви з яловичини, баранини або птаха, оскільки свинину мусульмани не вживають.

Хоча Туреччина — ісламська країна, в ресторанах до обіду подаються алкогольні напої. У простих трактирах цього немає.

Турецьке пиво ефесської пивоварні — вельми приємний напій, проте турецьке вино не витримує ніякої критики.

В деяких випадках при відвідинах ресторанів рекомендується дотримувати форму одягу, що вказаний готелем (dress code).

Взяти до уваги

Вважається за непристойний вживати спиртні напої на вулиці, пляжі, поза готелем.

Чайові в Туреччині

Чайові необов'язкові, але за традицією заведено залишати офіціантам близько 10% від вартості замовлення. Носильникам дають в межах $1. Таксистам як чайові  залишають суму, кратну 5 лірам. Після півночі плата збільшується на 50%.

Визначні пам’ятки

Анкара — мавзолей Мустафи Кемаля, фортеця з подвійним кільцем укріплених стін, мечеть Аладдіна, мечеть Хаджібайрам, руїни храму Августина і Рому, гробниця Св. Хаджі Байрама, колона Юліана, Музей стародавніх анатолійських цивілізацій, мечеть Арсланхане, вулиця Салман. Бодрум — фрагменти кріпосної стіни Халікарнаса, ворота Міндос, халікарнаська фортеця, Музей підводної археології. Ефес — фасад античної бібліотеки Цельміуса Полінемуса, дві агори, лазні, оселі багатих городян, будиночок Пресвятої Діви Марії Богородиці.

Пляжі в Туреччині

На турецькому узбережжі можна знайти пляжі чи не всіх видів — це і піщані пляжі Белека і Сиде, і кам'янисті бухти Кемера та Анталії. На пляжах моря Егейського переважає галька.

Більшість готелів 4-5* мають власні пляжі та піклуються про дотримання чистоти та порядку. Але є 3*, і навіть 2* готелі з власними пляжами та безкоштовними лежаками та парасольками.

Взяти до уваги

Деякі дорогі готелі свідомо завищують ціни на користування своїми пляжами, щоб відлякати чужих туристів. Для того, щоб скористатися ділянкою пляжу, що належить барам або ресторанам, необхідно зробити там замовлення (наприклад, купити напій). В цьому випадку платити за лежак і парасольку не доведеться.

Розваги в Туреччині

Джип-сафарі, мотосафарі, рафтинг, дайвінг, рибалка, подорож на яхті, катання на каяках, водних лижах, польоти на парашуті-крилі за катером, пейнтбол, подорож по горах аквапарку «Акваленд», дельфінарій, дисколенд, естрадна програма «Турецька ніч».

При більшості готелів і готелів є тенісні корти.

Ракетки, м'ячі та спортивну форму можна взяти напрокат. Безлюдні гірські місцевості уздовж узбережжя Середземного моря пристосовані до прогулянок пішки.

Найкращі місця нічного відпочинку в Туреччині — Анталія, Аланія, Бодрум і Сіде. Дискотека Oxid в Сіде, Club 29 і Olympos в Анталії, а також пінна дискотека в Аланії.

Взяти до уваги

Столицею нічного життя Турецької Рів'єри визнаний Бодрум. Тут на один квадратний кілометр доводиться рекордна кількість нічних закладів, тут же знаходиться найбільша і відома дискотека країни Halikarnas.

Наші популярні тури

Дводенний тур до Львова

Тижневий екстрим — тур: гори, ріки, печери

Тур поїздка в Карпати на тиждень