Про Церкву святих Ольги і Єлизавети у Львові розповідають різне. Одні називають цю споруду найвеличнішим храмом міста. Інших захоплює love story, яка нібито передувала спорудженню будівлі. Треті ж підкреслюють благородний стиль сучасного інтер’єру. Але для кожного Костел Ельжбети – особливе місце, оповите своїми таємницями.

Невигадані історії про Церкву Ольги і Єлизавети

Щороку її відвідують тисячі туристів з різних країн, відкриваючи для себе нові сторінки з історії міста Лева:

  • про імператорську любов і гординю.
  • про рекорд Костелу Ельжбети.
  • про архітекторську хитрість і талант.
  • про римо-католицький храм, який сьогодні належить греко-католицькій громаді Львова.
 

Церква Ольги та Єлизавети як символ… подружнього непорозуміння?

Перша з них – історія кохання. Історія подружньої пари – цісаря Франца-Йосипа І і королівни Єлизавети Баварської. Їх взаємини ніколи не були простими.

Він – могутній завойовник, впевнений у собі чоловік, володар, який розбудовує велику імперію. Вона – самодостатня жінка, яка більш за все любить природу і не терпить придворних обмежень.

Схаменути свободолюбиву невістку намагалася і деспотична тітка, і сувора свекруха.

Але Єлизавета постійно шукала причин втекти від строгого етикету і нещирих емоцій. Остання втеча з двору виявилася останньою у її житті. Імператрицю вбив анархіст Луїджі Лучені. Під час прогулянки набережною.

Франц-Йосип І, коли почув про трагічну смерть дружини, тільки й зумів сказати: «Вона ніколи не дізнається, як сильно я її кохав».

А у 1903 році цісар заклав перший камінь у зведення храму, який нині носить ім’я Єлизавети Баварської.

 

Костел Ельжбети – храм-рекордсмен

Інша історія, про негласну боротьбу між релігійними громадами. Вважається, що за задумом костел Ельжбети повинен був заступати своїми стінами величний греко-католицький храм св. Юра. Щоб зі сторони залізниці ніхто не бачив, що тут живуть українці. Тому Церква Ольги і Єлизавети є найвищою будівлею у Львові. Її готичні шпилі сягають у висоту 88 метрів.

Щобільше, на одній із веж сьогодні облаштовано оглядовий майданчик. Піднявшись на нього гвинтовими сходами, можна побачити старий Львів із висоти пташиного польоту.

До речі, за іронією долі, нині храм належить саме греко-католицькій громаді.

 

Тури в яких можна відвідати Церкву святих Ольги та Єлизавети:

 

Церква Ольги і Єлизавети: архітектурна унікальність.

Церква Ольги та Єлизавети фото костел у Львові фото храм Ельшбети фото

Ще одна унікальна риса будівлі – її візуальна велич.

Костел Ельжбети будували 8 років. Під керівництвом та за проектом викладача Львівської політехніки Теодора-Мар’яна Тальовського.

Сьогодні Церква є одним із зразків львівської неготичної архітектури. Тут поєднано вишукану лаконічність інтер’єру з величчю і помпезністю екстер’єру. Характерні для готики колони, мереживний декор та вітражі доповнюються біло-червоними стінами та мінімалізмом в оформленні внутрішнього простору церкви. Хтось бачить у такому рішенні ідеальну гармонію. Комусь видається, що будівля сповнена контрастів.

Але нікого костел не залишає байдужим.

 

Втрачені скарби львівського храму Святих Ольги і Єлизавети

Ба більше, свого часу римо-католицький храм зберігав у своїх стінах особливі скарби.

Саме тут, у будівлі Святої Ельжбети, у 1926 році стояв один із найбільших в Польщі органів виробництва фірми Домініка і Вацлава Бернацьких. На жаль, після війни від нього залишилася лише історична довідка.

Як і від унікального вівтаря, який під час останньої служби у 1946 році віряни самотужки розібрали на частинки. Щоб вберегти від радянської влади. Кажуть, плакав навіть священик.

 

Церква Ольги і Єлизавети сьогодні

У наші дні про випробування війною нагадують хіба що сліди від обстрілів на стінах костелу.

Вдалося відновити практично усе. Внутрішнє багатство храму, його зовнішню харизму і навіть унікальний оглядовий майданчик на одній із веж.

Також Церква Ольги та Єлизавети у Львові підсвічується у темний час доби.

 

Екскурсії в яких можна відвідати Церкву Ольги і Єлизавети:

 

    Вхідні квитки:

  • Вхід на оглядовий майданчик церкви Ольги і Єлизавети: 15 грн.