Незвичайний храмовий комплекс Латинського собору у Львові привертає увагу і викликає інтерес, а дізнатися ще більше легенд і приголомшливих історій про події минулих століть, в яких фігурував цей храм, ви зможете під час відвідин цієї пам'ятки.

Львівський латинський собор: еклектика та історія

Львів славиться своїми храмовими спорудами, серед яких особливе місце займає Латинська катедра, один з найстаріших храмів міста. Точна дата його створення втрачається в століттях, але достеменно відомо, що його творцем став знаменитий градоначальник «міста Лева» Петро Штехер. Втім, початок будівництво датується ще більш раннім часом - за однією з версій, будівля храму почалася з дозволу самого Папи Урбана V, який видав указ про створення єпископату у Львові в 1360 році. Споруда церкви тривала ні багато, ні мало - 100 років, і її завершенням керував вже нащадок першого архітектора Ганс Штехер.

Але і на цьому історія формування вигляду Латинського собору Львова не завершена - практично кожен єпископ в наступні століття привносив свої нововведення і надбудови. Особливо серйозні зміни чекали храм після масштабної пожежі, який захопив весь львівський центр в 1527 році. Тоді собор відновили, надавши риси ренесансної архітектурної традиції. Ще одна перебудова чекала церква в XVIII столітті - і знову його вигляд був доповнений, на цей раз елементами зодчества бароко. А в цілому будівельні роботи над собором тривали аж до 30-х років ХХ століття.

Архітектурна еклектика: чим відрізняється Латинська катедра Львова

Відмітна особливість Латинського кафедрального собору - його еклектичний вигляд. Це одне з небагатьох будівель старого Львова, яке зберегло готичні риси - стрілчасті вікна, високий характерний шпиль. А ось розкішні вітражі, також характерні для готики, з'явилися в храмі тільки через п'ять століть - в XIX столітті, причому їх створювали знамениті художники Тадеуш Попель, Юліан Макаревич, Ян Матейко.

Незвичайна форма Латинського собору у Львові пояснюється тим, що будівля за століття свого існування обростала по периметру фамільними каплицями багатих львівських родів - Мілевських, Бучацьких, Кампіанів, Замойських.

Сьогодні собор цікавий своїм еклектичним, але при цьому гармонійним виглядом і розкішним внутрішнім оздобленням, помилуватися яким ви зможете під час відвідин цієї пам'ятки. А ще з ним пов'язано чимало цікавих історій та історичних особистостей від епохи пізнього Середньовіччя до сучасності.

Тури в яких можна відвідати Латинську катедру:

 

Історії Латинського собору Львова

Почнемо з того, що ця церква створювалася за особливим розпорядженням католицького верховного духівництва, і згодом навіть отримала особливий статус «малої базиліки» (а таких храмів в Україні всього два!). Його освяченням керував особисто єпископ Мацей Яніно в 1405 році. Згодом з собором виявилося пов'язано чимало цікавих фактів.

 • У період Середньовіччя Латинський кафедральний собор оточувало кладовищі, на якому були поховані видатні громадяни міста. Згодом поховання з площі прибрали, але ховати знаменитостей в соборі не перестали - в каплицях навколо нього розташовані склепи єпископів Іоанна Тарнавського і Іоанна Замойського, градоначальника Павла Гроздіцкого, воєвод і хоробрих воїнів епохи Речі Посполитої.
 • Тут присягнув на вірність польському народу король Ян Казимир в середині XVII століття.
 • Незвичайна прикраса собору - гарматні ядра, які залишилися після облоги турецькими військами в 1672 році, а також ядра, що збереглися з часів українсько-польських боїв початку XX століття.
 • Центральний вхід до церкви замурований вже два з половиною століття - це символізує протест проти утисків свободи віросповідання.
 • Особливий статус собору підтвердився і в 2005 році - саме цього храму випала честь приймати Папу Римського Іоанна Павла II під час його українського візиту.

Екскурсії в яких можна відвідати Латинський собор:

 

Адреса: вулиця Катедральна, 1, Львів.

Як доїхати до Латинського собору?

 • Від вокзалу 15-20 хвилин трамваєм № 6, автобусами №: 29, 31.
 • Від автовокзалу (вул. Стрийська) 35 хвилин автобусами №: 3А, 9.
 • Від аеропорту (вул. Любінська) 30 хвилин тролейбусом № 9.
 • З мікрорайону Рясне автобусом № 6А, 217А.
 • З мікрорайону Сихів трамваєм № 8; автобусами № 46, 47А, 53.
 • З мікрорайону Пасічна автобусами №: 15, 47А, 50
 • З проспекту Чорновола автобусами №: 25, 37, 50.
 • З вулиці Хмельницького трамваєм № 6.

Як дійти до Латинського собору?

 • Від вокзалу по вулиці Чернівецькій, Городоцької, проспекті Свободи та Театральної 2200 метрів - 29 хвилин.
 • Від Оперного театру по вулиці Лесі Українки та Театральної 500 метрів - 7 хвилин.